-
Üres a kosár
Nincsenek termékek a kosárban.
Return to Shop
Fizika
Hullám-részecske kettősség
1. Hullám-részecske kettősség bevezetés A természetben előforduló elemi részecskékre jellemző
Thomas Alva Edison, 1847 -ben az ohiói Milanban született (USA), jelentős feltaláló, vállalkozó, az innováció nagy alakja. Gyakorlati jellegű találmányai alapvetően változtatták meg a hétköznapi életünket. Edisonhoz köthető a látható fényt kibocsátó elektromos izzó első megjelenése amely segítségével modernizálja a nagyvárosi közvilágítást. Edison találmánya az első mozgóképes kamera.
Első nagy sikerét az 1877-ben feltalált fonográf jelenti, ami azért fontos mert ez volt az első olyan készülék, amely hangot képes rögzíteni és lejátszani. Az eszköz mérföldkő a hangrögzítés területén, kezdetben üzleti célokra, például hangüzenetek rögzítésére szolgált. Gyorsan rájöttek, hogy a készülék más területen, a zeneiparban is jól hasznosítható, így Edison átalakítja a zene előállításának és fogyasztásának módját.
A második találmánya a mozgóképes kamera, a kinetoszkóp, ami lehetővé tette, hogy egyetlen személy egy kémlelőnyíláson keresztül mozgóképeket nézzen. Bár ezt már korábban is vizsgálták más feltalálók, de Edison kinetoszkópja volt az első, amely gyakorlati és kereskedelmi alkalmazást biztosított a filmnézés számára. Ez a találmány volt a modern mozi és filmvetítő rendszerek előfutára.
Edison villamossággal kapcsolatos találmányai voltak a legnagyobb hatásúak. Bár nem ő találta fel a villanykörtét (ezt korábban Humphry Davy és Joseph Swan fejlesztett ki), de Edison tökéletesítette azt egy praktikus, hosszú élettartamú, tömeggyártásra alkalmas változat létrehozásával. Itt bontakozott ki Edison erőssége, hogy miként lehet egy innovatív ötletet olyan módon megvalósítani, hogy az hatékonyan, és olcsón átkerüljön a tömeggyártásba, aztán az értékesítésbe. 1879 -ben sikeresen kifejlesztett egy olyan szénszálat, amely akár 1200 órán át is képes volt világítani. Ez a fejlesztés döntő jelentőségű, hiszen az elektromos világítás kereskedelmi szempontból megvalósíthatóvá és kifizetődővé változik.
Edisonnak sem sikerült azért minden találmányt üzleti szempontból eladhatóvá alakítani. Az egyik korai találmánya, az elektromos szavazatszámláló, melynek célja a szavazatszámlálás folyamatának felgyorsítása volt a törvényhozó testületekben, kereskedelmi szempontból nem volt sikeres. Fény derült viszont Edison igazi erősségére: hogyan lehet egy terméket úgy kifejleszteni, hogy közben egyszerűsödnek a gyártási folyamatok, ami olcsóbb tömeggyártást, végül hatékonyabb a piacra kerülést eredményez. Edison öröksége nem korlátozódik az általa létrehozott találmányokra. Olyan látnok is volt, aki felismerte annak fontosságát, hogy a találmányokat érdemes gyakorlati módon alkalmazni a mindennapi problémákban, a hétköznapi életben. Kutatási és fejlesztési eljárása – a tervei folyamatos ismétlése és javítása – ma „Edison-módszer” néven ismert, és a modern ipari K+F előfutárának tekinthető. A K+F elnevezés a kutatás és fejlesztés rövidítése, amely angolul R&D (Research and Development) módszer elnevezése. Ez az új módszer összevonja a tudományos kutatási folyamatokat az ipari fejlesztéssel. Edison munkássága megmutatja, hogy egy tudományos közösség milyen jelentős fejlődést tud elérni az egyénnel szemben. Bár Edison nem mentes a kritikáktól és ellentmondásoktól, beleértve Nikola Teslával folytatott vitáit, hatása tagadhatatlan. A rögzített zenétől a mozgóképen át, az elektromos világításig Thomas Edison munkássága számtalan technológiai fejlesztés útját alapozta meg. Hagyatéka a kreativitás, a kitartás és az ötletek kézzelfoghatóvá alakítására való törekvés, mind egyedül állóak.
Edison kapcsán fontos kitérni Edison 1876 -ban alapított Menlo Park Laboratory -ként ismert fejlesztő központjára, amelyet ma már egyfajta tudásközpontnak neveznénk. Menlo Park Santa Clara megyében, Kaliforniában, a Szilícium-völgy szívében található város. Ma már jól ismert a technológiai iparral való kapcsolatáról, számos kiemelkedő vállalat székhelye található a környéken vagy annak közelében. A Menlo Park azonban történelmileg is jelentős, mivel itt volt Thomas Edison híres laboratóriuma, a Menlo Park Laboratory, ahol az úttörő kísérleteit, fejlesztéseit tudta kivitelezni.
A Menlo Park-i laboratórium nem egy egyszemélyes vállalkozás volt, hanem egy olyan innovációs központ ahol képzett mérnökök, gépészek és tudósok csapata dolgozott együtt Edison vezetésével. Ez volt a világ első ipari kutatólaboratóriuma. Edison Menlo Parkban dolgozó csapatát „Muckers”-nak nevezték. Általában a „Mucker” szó jelentése „kemény munkás” vagy „dolgozó”, aki sokat és keményen dolgozik, gyakran nehéz körülmények között. Edison csapata tehát a „Muckers” néven lett ismert, mert rendkívül szorgalmas, kitartó és elkötelezett fejlesztőkből állt, akik rengeteget dolgoztak Edison találmányainak megvalósításán. Többnyire fiatal mérnökökről és feltalálókról volt szó, akik magasan képzettek és hajlandóak hosszú órákat dolgozni a laborban. Maga a „Mucker” kifejezés egyfajta játékos tiszteletlenséget sugallt, mivel ezek a csapattagok folyamatosan feszegették a határokat, és gyakran olyan dolgokat próbáltak ki, amelyeket korábban még senki. A csapat jól koordinált és minden tag speciális képességeket hozott a közös munkába. Edison módszertana a kórban újszerű: az elszigetelt egyéni fejlesztés helyett előtérbe kerül a csapat munka.
Csapatának fontosabb tagjai:
• Francis Robbins Upton: Upton Edison csapatának meghatározó tagja, mint főasszisztens. Matematikus és villamosmérnök végzettsége alkalmassá tette az elektromos rendszerek megtervezésében, ide érteve az elektromos lámpát. Upton döntő szerepet játszott a világítási rendszer gyakorlati megvalósításához szükséges elméleti alapok kidolgozásában.
• Charles Batchelor: Mérnöki képességeiről volt ismert, és jelentős szerepet játszott a fonográf kifejlesztésében. Batchelor szerepe volt a kísérleti munka felügyelete.
• John Kruesi: Kruesi a csapat másik jelentős tagja volt, aki mechanikai szakértelméről volt ismert. Ő volt a fő gépész, és ő felelt a prototípusok megépítéséért és Edison találmányainak összeszereléséért. Kruesi kézügyessége és technikai képességei nélkülözhetetlenek voltak ahhoz, hogy Edison ötletei működőképes, működő készülékekké váljanak.
A Menlo Parki találmánygyár
Mint korábban említettük, Thomas Edison élete során több mint 1000 szabadalommal rendelkezett, így az alábbi felsorolás nem teljeskörű, csak a Menlo Parkban készült jelentősebb találmányok felsorolását tartalmazza.
1. Fonográf (1877)
• Az első hangrögzítésre és lejátszásra alkalmas eszköz. Ez a találmány forradalmasította a hangtechnikát, és megalapozta a zeneipart.
2. Továbbfejlesztett elektromos izzó (1879)
• Edison nem találta fel a villanykörtét, de kifejlesztett egy praktikus és hosszú élettartamú, szénszálas izzószálat tartalmazó változatot, amely kereskedelmi szempontból életképessé tette az elektromos világítást. Ez a találmány segítette az elektromos világítás korszakának kezdetét.
3. Elektromos energiaelosztó rendszer (1882)
• Edison elektromos áramot előállító és elosztó rendszere tette lehetővé az elektromos világítás és más elektromos készülékek széleskörű használatát, ami az elektromos áram széleskörű elterjedéséhez vezetett az otthonokban és a vállalkozásokban.
4. Mozgóképes kamera (kinetoszkóp) (1891)
• A kinetoszkóp egy korai mozgóképes eszköz, amely lehetővé tette a mozgóképek megtekintését egy kémlelőnyíláson keresztül. Ez volt a modern filmvetítő rendszerek előfutára, és megalapozta a mai mozi és filmipart.
5. A sokszorosító (1876)
• Sokszorosítógép, amely sablon segítségével másolatokat készített a dokumentumokról. Ez a találmány megkönnyítette az írásos anyagok sokszorosítását, és az iskolák és irodák nélkülözhetetlen eszköze lett.
6. Szén telefonadó (1877)
• Edison a szénsugárzó kifejlesztésével nagymértékben javította a korai telefonok hang tisztaságát és megbízhatóságát, segítségével jelentősen javul a távolsági kommunikáció minősége.
7. Alkáli akkumulátor (1901)
• Edison az akkumulátortechnológia fejlesztésén dolgozott, és kifejlesztett egy lúgos akkumulátort, amelyet elektromos járművekben alkalmaztak.
9. Edison fejlesztései a távíróhoz (1870-es évek)
• Edison számos fejlesztést hajtott végre a távírón, többek között olyan készüléket fejlesztett ki, amely egyidejűleg több üzenetet is képes volt küldeni ugyanazon a vezetéken (a négyszemélyes távíró). Ezen fejlesztésének egy korai verziójáért kapott pénzzel tudta megalapítani a Menlo Park-i laboratóriumot.
10. Izzólámpa hosszú élettartamú izzószállal (1879)
• Bár az izzónak már léteztek korábbi változatai is, Edison változata olyan szénszálat használt, amely több mint 1200 órán át bírta az igénybevételt, így a mindennapi használatban is praktikussá és kereskedelmi szempontból is életképessé vált.
11. Távíróismétlők
• Edison olyan eszközt fejleszt ki ami felerősíti a távíró elektromos jelét azért, hogy a nagy távolságra való továbbítás lehetségessé váljon.
12. A kinetofon (1895)
• Egy korai kísérlet, amely a mozgóképes kamerát szinkronizált hanggal kombinálja, előkészítette ezzel a „hangosfilmek” számára az utat a filmiparban.
1. Hullám-részecske kettősség bevezetés A természetben előforduló elemi részecskékre jellemző
Stephen Hawking 1942 -ben született Oxfordban értelmiségi családban, apja kutatóorvos,
Albert Einstein munkássága 1. Gyermekkor, korai időszak Albert Einstein 1879.
Hidrosztatikai nyomás 1. Bevezetése Gyakran hallható a hírekben, hogy a
A gravitációs és elektromos mező összehasonlítása Feladatok: 1. Hasonlítsa össze