-
Üres a kosár
Nincsenek termékek a kosárban.
Return to Shop
Albert Einstein munkássága
![](https://realmaganiskola.hu/wp-content/uploads/2024/02/e6.png)
Albert Einstein munkássága
1. Gyermekkor, korai időszak
Albert Einstein 1879. március 14. született a Németországi Ulmban, zsidó család gyermekeként, a család nem követi a valláshoz kötött hagyományokat. Apja toll kereskedő, később elektrokémiai műhely tulajdonos. A fiú viszonylag későn 4 éves kora után kezd beszélni, szülei 6 évesen hegedülni járatják. Ötévesen iránytűt kap apjától, és ekkor érti meg, hogy valami az „üres” térben is képes forgató nyomatékot kifejteni az iránytűre, később ezt a tapasztalatot rendkívül fontosnak tartja. A félénk személyiségű kisfiút többen lassú felfogásúnak tartják. Einstein szerint ennek lassúságnak köszönhető a relativitáselmélet, hiszen lassabban és mélyebben töpreng a térről és időről mint más gyermekek. 12 éves korában kezd matematikát tanulni. 1896 -ban felveszik zürichi főiskolára, majd 1898 -ban beleszeret Mileva Maric szerb osztálytársnőjébe. 1900 -ban kapja meg tanári diplomáját.
2. Munka és doktorátus
Friss diplomásként nem talál tanári állást, végül a Svájci Szabadalmi Hivatalban alkalmazzák mint szabadalomvizsgálót. Einstein feladata volt megvizsgálni a szabadalmakban előforduló alkalmazások fizikai alapjait miközben elsajátítja a pontos kifejezés módot is. Értékeli a tervezési hibákat, jellemzi a találmány praktikusságát. A matematikus Milevával való kapcsolata személyes és szellemi is egyben. Ennek ellenére Einsteinnek magányra van szüksége, hogy tökéletesítse munkáit. 1904 -ben fia születik és véglegesítik állását a szabadalmi hivatalban, 1905 -ben megkapja doktori címét is. Ugyanebben az évben 4 tudományos cikket is ír, melyek megalapozzák modern fizikát. A Nobel díjat fotoeffektus értelmezésért kapja meg, ami szokatlan hiszen az kvantumjelenség. Köztudott, hogy Einstein nem kedveli kvantummechanikát, mely szerint a kezdeti állapotból nem jósolható meg a rendszer időfejlődése, ehelyett csak valószínűségeket lehet kiszámolni.
3. Fényelektromos jelenség, (fotoeffektus)
A fényelektromos jelenség értelmezésekor javasolja Einstein először a fénykvantum ötletét. Megmutatja hogyan lehet ennek segítségével megmagyarázni a fényelektromos jelenséget. A fénykvantum eredetileg Max Plancktól származik, ő feltételezte először, hogy fényenergia csak adagokban (ún. kvantumokban) képes kibocsájtódni és elnyelődni (abszorpció, emisszió). A fénykvantumok bevezetése ellentmond a Maxwell által kidolgozott hullám elméletnek, mely szerint a fény nem részecskék, energia adagok (kvantumok) formájában terjed, hanem hullámszerűen. A hullámkép és a részecske kép egymással teljesen ellentmond. A fényanyag kölcsönhatás Einstein féle részecske magyarázatát csak a későbbiekben fogadta el a fizikus társadalom.
Einstein szerint a fénynyalábban h x f nagyságú energia kvantumok végeznek haladó mozgást. Ezek a részecske szerű energia csomósodások nekiütköznek az anyagban lévő elektronoknak és ha elegendő energiával rendelkeznek akkor le is képesek szakítani őket. A jelenséget így golyók rugalmas ütközéseként lehet elképzelni ami részecskeképet támasztja alá. A beérkező foton energiája:
A kilépő elektron klasszikusan számolt mozgási energiája pedig
A fotoeffektus megértése alapján lehet tervezni CCD chipeket az okostelefonok digitális fényképező moduljában. A napelemek kifejlesztése is ennek alapján válik lehetségessé.
4. Speciális relativitás elmélet
Einstein harmadik dolgozata a mozgó testek elektrodinamikájáról szól. Az elmélethez tartozó 1. állítása azt mondja ki, hogy semmilyen fizikai kísérlettel nem lehet megkülönböztetni az inercia rendszereket egymástól. A mozgás törvények alakja minden inercia rendszerben azonosak. Ezt hívjuk relativitás elvének. A 2. állítás az idővel fogalakozik és azon alapul, hogy különböző helyen lévő órákat nem lehet pillanat szerűen szinkronizálni. Ennek oka, hogy fénysebesség koordináta rendszertől függetlenül állandó értékű, c nagyságú. Ma a fénysebesség elfogadott értéke 299 792 458 m/s. A klasszikus sebesség összeadási módszer a fénysebességgel haladó fotonokra nem érvényes. Ebből vezethető le a 3. állítás: a mozgó koordináta rendszerben az időegység hosszúsága nagyobbá válik a lenti összefüggés szerint.
A 4. állítás a tömegre vonatkozik. A sebesség növekedésével nő a testek tömege, a sebességtől függő relativisztikus tömeget a lenti formulával számolhatjuk ki, ahol m0 a test nyugalmi tömege.
5. Néhány kedvenc idézet Albert Einsteintől
- Isten titokzatos ugyan, de semmiképpen nem rosszindulatú!
- Isten nem dobókockázik.
- Az intelligencia valódi jele nem a tudás, hanem a képzelet.
- A saját létünk vagy egyáltalán az élőlények létének értelmét és célját kutatni – objektív szempontból – mindenkor értelmetlennek tűnt fel nekem.
- Szinte szégyellem magam, hogy ilyen békében élek, miközben mások küzdenek és szenvednek.
- Eredetileg valóban úgy volt, hogy mérnök leszek, de az a gondolat, hogy a kreativitásomat olyan dolgokra használjam, amelyek a hétköznapi élet praktikus oldalát szolgálják, s mindezt puszta nyereségvágyból tegyem, egyszerűen elviselhetetlen volt számomra. Szerintem a gondolkodást önmagáért kell művelni, akárcsak a zenét!
- Az emberi lények csak úgy élhetnek értékes és harmonikus életet, ha képesek – az emberi természet korlátain belül – megszabadulni attól, hogy folyton az anyagi természetű vágyaik kielégítésére törekedjenek. Az igazi cél a társadalom szellemi értékeinek gyarapítása.
- Mióta a matematikusok megtámadták a relativitás-elméletet, azóta én magam sem értem.
- Kíváncsi vagyok, hogy Isten nevet-e azon, hogy tréfásan félrevezet.
- A magány fájdalmas, amikor az ember fiatal, de elbűvölő, amikor érettebb.
- Ha csak az ismert dolgok érdekelnének, lakatosnak mentem volna.
- Nem vagyok különösebben tehetséges, csak szenvedélyesen kíváncsi.
6. Kapcsolódó tananyagok
Kapcsolódó termékek, fizika esszék
![hullám_részecske_kettősség](https://realmaganiskola.hu/wp-content/uploads/2024/10/hullam_reszecske1.png)
Fizika
Hullám-részecske kettősség
1. Hullám-részecske kettősség bevezetés A természetben előforduló elemi részecskékre jellemző
2024.10.23.
![Stephen_Hawking](https://realmaganiskola.hu/wp-content/uploads/2024/05/Stephen_Hawking.png)
Fizika
Stephen Hawking élete
Stephen Hawking 1942 -ben született Oxfordban értelmiségi családban, apja kutatóorvos,
2024.05.06.
![](https://realmaganiskola.hu/wp-content/uploads/2023/11/1.png)
Fizika
Hidrosztatikai nyomás
Hidrosztatikai nyomás 1. Bevezetése Gyakran hallható a hírekben, hogy a
2023.11.01.
![](https://realmaganiskola.hu/wp-content/uploads/2023/10/2.png)
Fizika
A gravitációs mező és elektromos mező összehasonlítása
A gravitációs és elektromos mező összehasonlítása Feladatok: 1. Hasonlítsa össze
2023.10.26.