Vízszintes és függőleges hajítás feladatok

A hajítások a kinematika egyik különösen érdekes részterületét képezik. A hajítások tanulmányozása a testeknek egy kezdeti sebességgel történő elindításával foglalkozik, és azzal, hogy a nehézségi gyorsulás milyen hatást gyakorol ezekre a testekre. Négy fő típusa van: vízszintes hajítás, függőleges hajítás, ferde hajítás és szabadesés. Ezt a témakört a középiskola 9. osztályában tanítják. Íme néhány szabadesés, vízszintes és függőleges hajítás valamint néhány ferde hajítás feladat.

Szabadesés

1. Feladat

Milyen magasból kell leejteni egy testet, hogy a sebessége a nehézségi gyorsulás következtében 200 km/h legyen?

2. Feladat

Mekkora sebességgel ér földet az a test, ami 45 m magasból esett le?

Mekkora a gyorsulás?

Mennyi idő telt el eközben?

3. Feladat

Leejtünk az ablakból 3 g tömegű műanyag darabot és 8 kg tömegű vasgolyót.

Melyik test ér le hamarabb?

4. Feladat

Milyen magasból esett le az a test, ami az esésének utolsó 2 másodpercében 30 m utat tett meg?

5. Feladat

Az 1,3 km magasban lévő helikopterből kiugrik egy ejtőernyős 6 s -ig szabadon esik, ekkor kinyitja az ernyőjét. Ezután 200 m úton 5 m/s sebességre lassul a kinyitott ernyő segítségével. Ezután evvel az állandó sebességgel halad tovább a talajig. Mennyi idő kellett a földet éréshez?

Lefelé hajítás

1. Feladat

Számolja ki a 15 m/s kezdősebességgel lefelé elhajított test sebességét 8. másodpercben.

2. Feladat

Egy függőlegesen lefelé hajított golyó sebessége 2,5 s után 40 m/s lett.

Mennyi volt a kezdősebessége?

Mekkora a megtett út?

3. Feladat

Egy 45 m magas hídról követ ejtettünk egy folyóba. Mekkora  kezdeti sebességgel hajítottuk utána 1 másodperc múlva a következő kavicsot, ha egyszerre érkeztek a vízbe?

4. Feladat

Mekkora utat tesz meg a 6 m/s kezdősebességgel lefelé elhajított fém csapágygolyó az esése során a   és  közötti időtartam közben?

Felfelé hajítás

1. Feladat

Egy 500 m/s sebességgel felfelé lőtt puskagolyó legfeljebb milyen magasra emelkedik, és mennyi idő alatt ér vissza a kiindulási helyre?

2. Feladat

Egy társunknak 6 m magasra szeretnénk feldobni egy labdát.

Minimálisan mekkora kezdő sebesség szükséges ehhez?

3. Feladat

Mekkora a 20 m/s kezdősebességgel feldobott test magassága és sebessége a repülés 2. másodpercében?

5. Feladat

Milyen magasra emelkedik a 35 m/s kezdősebességgel feldobott kő? Mekkora a sebessége és a magassága a tetőpont elérése után 2 másodperccel?

Vízszintes hajítás

1. Feladat

25 m/s kezdősebességgel vízszintesen elhajítunk egy követ.

Hol lesz 3 s múlva és mekkora lesz a sebessége?

2. Feladat

A 15 m magas 5. emeleti ablakból vízszintesen 20 m/s sebességgel kidobunk egy hógolyót. Hol és mikor esik le? Mekkora és milyen irányú sebességgel csapódik be?

3. Feladat

Vízszintesen tartott puskával lövünk. Mennyit süllyed a lövedék a 200 m távolságban lévő céltábláig, ha a lövedék kezdősebessége 600 m/s?

Vízszintes és függőleges hajítás feladatok megoldásai

A Vízszintes és függőleges hajítás feladatokmegoldásai az alábbi videó tananyagokban nézhető meg részletes levezetéssel.

7. Hajítások

4990 Ft

Ez a hajítások videó tananyag tartalmazza a 4 féle elhajítás elméleti leírását.

8. Szabadesés feladatok

3490 Ft

Ez a szabadesés feladatok videó tananyag 9 feladat részletes kidolgozását tartalmazza.

9. Függőleges hajítás feladatok

2990 Ft

Ez a függőleges hajítás videó tananyag a lefelé és felfelé hajítást tartalmazza. A videón összesen 8 feladat van részeletesen kidolgozva.

11. Vízszintes hajítás feladatok

1990 Ft

Ez a vízszintes hajítás videó tananyag 3 feladat bemutatását tartalmazza.