-
Üres a kosár
Nincsenek termékek a kosárban.
Return to Shop
7. Hajítások
4990 Ft
Ez a hajítások videó tananyag tartalmazza a 4 féle elhajítás elméleti leírását.
Leírás
Leírás
Hajítások tananyag tartalma:
diák száma: 15 db
videó tananyag hossza: 28 perc
Ebben a hajítások tananyagban 4 féle mozgást tárgyalok meg részletesen kidolgozva. A szabadesés és a függőleges hajítás 1 dimenziós mozgásnak felel meg. A vízszintes és ferde hajítás pedig már 2 dimenzióban írható le helyesen. Ez a tananyag a fizika érettségin előforduló fogalmakat mutatja be.
1. Szabadesés
Az m tömegű szabadon eső testre hat a G nehézségi erő. A test függőleges irányban lefelé gyorsuló mozgást fog végezni g nagyságú gyorsulással miközben h utat tesz meg. A mozgás gyorsuló így a négyzetes úttörvény alapján számolható ki a t -edik időpillanatban a megtett út értéke. Az elért sebességet pedig a lenti összefüggéssel kaphatjuk meg.
A szabadesés részleteit a lenti ábrán lehet megfigyelni. A teljes megtett utat és a mozgás végén elért legnagyobb sebességet akkor kapjuk meg ha a fenti képletbe a teljes esési időt helyettesítjük be.
Fontos megérteni, hogy a különböző tömegű testekre más-más súlyerő hat, de ettől függetlenül a nehézségi erő által okozott nehézségi gyorsulás minden test esetében egyenlő nagyságú. Ebből pedig az következik, hogy az azonos magasságból szabadon leeső testek egyszerre érnek földet, annak ellenére, hogy a tömegük lehet eltérő nagyságú.
2. Lefelé hajítás
Lefelé hajítás esetén a test függőleges irányban lefelé végez gyorsuló mozgást, de itt még kezdősebessége is van a testnek. A megtett út és az elért sebesség képletei annyiban módosulnak, hogy megjelenik bennük a kezdő sebesség.
A mozgás a lenti ábrán van ábrázolva ahol észrevehető, hogy a teljes megtett út és az elért legnagyobb sebességet is ki lehet számolni ha a teljes esési időt helyettesítjük be a képletekbe.
3. Felfelé hajítás
A felfelé hajítás részletei a lenti ábrán figyelhetőek meg. Ez a függőleges mozgás két részből tevődik össze. Az 1. szakaszt emelkedési szakasznak, míg a 2. szakaszt süllyedésnek hívjuk.
A mozgás szimmetrikusnak mondható hiszen az emelkedés és a süllyedés közben eltelt idők egyenlőek egymással. Ugyanez mondható el a sebességekről is, a kezdő és végsebességek egyenlőek. Az emelkedés akkor ér véget amikor a kezdő sebesség elfogy azaz zérus értékű lesz. A felfelé elhajított test ebben pillanatban visszafordul és szabadon esve leesik.
Az emelkedési és a süllyedési idő egyenlő:
A kezdősebesség és a becsapódási sebesség szintén egyenlő értékű:
A megtett út és az elért sebesség kiszámításához használt képletek hasonlítanak a lefelé hajításhoz használtakhoz. Viszont megjelenik egy negatív előjel ami azt fejezi ki, hogy a g nehézségi gyorsulás és a kezdősebesség ellentétes irányúak.
A fent látható y(t) és v(t) függvények a teljes mozgásra érvényesek így az emelkedés és a süllyedés közben lévő út és sebesség bármikor kiszámolható lesz.
4. Vízszintes hajítás
A vízszintes hajítás a korábbiakhoz képest annyival összetettebb, hogy ez a mozgás két dimenzióban írható le helyesen. A lenti ábrán figyelhető meg a függőleges és a vízszintes irány.
Vízszintes irányban a test állandó sebességű egyenletes mozgást végez. A sebesség függőleges irányú összetevője viszont növekvő lesz hiszen a képlet tartalmazza a g gyorsulást. Azt, hogy a sebesség növekvő onnan is meg lehet figyelni, hogy a kékszínű vektor hossza egyre nagyobb a fenti ábrán. Mozgás közben a két összetevőt összeolvadva észleljük, ilyenkor a vízszintesen elhajított test parabola pályán mozog. A mozgásnak 2 külön összetevője van így a megtett út és az elért sebesség kiszámításához a lenti képleteket lehet felhasználni.
Összefoglalás:
LINK
A hajítások tananyag tartalma:
szabadesés
lefelé h.
felfelé h.
vízszintes h.
ferde h.
A hajítások tananyag 4 részből tevődik össze:
link: hajítások elmélet
link: szabadesés feladatok
link: függőleges hajítás feladatok
link: vízszintes hajítás feladatok
A tanulás videó alapon rajz, kép és előhang segítségével jön létre, ami a lentieket segíti:
– gimis jegyek javítása
– fizika érettségi megszerzése
– egyetemi alapozás reál szakosoknak
– számolás technikai alapok fejlesztése
– fizika érettségi feladatok gyakorlása
Az érettségi követelményeket az alábbi linken lehet megtalálni:
link: érettségi követelmények
Vélemények (0)
„7. Hajítások” értékelése elsőként
Kapcsolódó termékek, fizika esszék
34. Hullámtan feladatok
4990 FtEbben a hullámtan feladatok videóban szó lesz kötél, hang és állóhullámokkal kapcsolatos alapvető számolási feladatok megoldásáról.
31. Egyenáram
4990 FtEz az egyenáram elméleti videó bemutatja a témakör alapvető fogalmait. Az Ohm és Kirchhoff törvények alapján lehet megérteni az egyszerű áramkörök működését.
22. Dinamika feladatok
6990 FtEbben a 142 perces dinamika feladatok videó tananyagban először az erők felírását majd pedig a rugalmas és rugalmatlan ütközéseket fogjuk begyakorolni.
6. Egyenes vonalú egyenletesen változó mozgás
4990 FtEbben a kinematika feladat megoldás videóban a test haladó mozgását jellemezzük. A test egyenes vonalú egyenletesen változó mozgást végez növekvő sebességgel.
Értékelések
Még nincsenek értékelések.