-
Üres a kosár
Nincsenek termékek a kosárban.
Return to Shop
Fizika
Stephen Hawking élete
Stephen Hawking 1942 -ben született Oxfordban értelmiségi családban, apja kutatóorvos,
Egy évben kétszer van lehetőség emelt fizika érettségire jelentkezni.
tavaszi vizsgaidőszak
– májusban írásbeli
– júniusban szóbeli
őszi vizsgaidőszak
– október írásbeli
– novemberben szóbeli
Ha nincs tanulói jogviszonyod középiskolában (nem jársz gimibe) akkor az oktatási hivatal weboldalán lehet jelentkezni:
Általános tájékoztatás:
https://www.oktatas.hu/
Érettségi jelentkezés:
https://www.oktatas.hu/kozneveles/erettsegi/elektronikus_jelentkezesi_lap
https://ejel.ketszintu.hu/belepes
Regisztráció után kiküldik a vizsgabehívót a megadott email címre. Általában a lakóhelyhez közeli iskolába hívják be a vizsgázókat. Az írásbeli és a szóbeli vizsga azonos helyszínen van megtartva.
A tavaszi vizsgaidőszakban reggel 8:00 -kor kezdődik az írásbeli vizsga, az őszi vizsgaidőszakban pedig délután 14:00 -kor. Érdemes félórával hamarabb megjelenni minden alkalommal.
A szóbeli vizsga időpontja a behívó levélben fog szerepelni, ezek lehetnek teljesen eltérő időpontok is. Vigyél magaddal személyi igazolványt az írásbelire és a szóbelire is. Legyen nálad a vizsgabehívó lap is.
Egy feladat lap 16 oldalas, melynek megoldásához 240 perc áll rendelkezésre. A felügyelő tanár mondani fogja, hogy az 1. feladat mindig a borítékban lévő azonosító jel ellenőrzése lesz. A feladatlap minden oldalán felül megtalálható egy mező ahova az azonosító jelet be kell írni – enélkül az érettségi érvénytelen.
A feladat lap 3 részből áll.
Első rész
Az 1. részben 15 tesztkérdés van amire ki kell választani a helyes választ. Általában 3 – 4 válasz van megadva a kérdés alatt, ezek közül kell a helyeset kiválasztani.
Egy kérdés 2 pontot ér. Ha minden kérdést helyesen válaszolsz meg akkor 30 pontot lehet elérni maximálisan. A helyes megoldást az üres fehér mezőbe írjuk, ne pedig a szürkébe.
Második rész
A 2. részben 3 téma közül kell választani és meg kell írni egy esszé -t. A kidolgozott szöveg hossza 1 – 1,5 oldal hosszúságú kell, hogy legyen. Érdemes először egy tervet (piszkozatot) készíteni és csak ezután beírni a feladatlapba a végleges verziót.
Figyeljünk, hogy egész mondatok kerüljenek a bekezdésekbe. Kerüljük a befejezetlen, magyartalan mondat szerkezeteket. Fogalmazzunk egyszerűen és lényegre törően, készíthetünk a bekezdések közé rajzokat, ábrákat és diagramokat is.
Az esszénél valamilyen elméleti kérdést kell kifejteni és elmagyarázni amiben 1 – 2 kisebb számolás is szerepelhet. Minimum 100 szó hosszú kell legyen az esszé. Az esszé megírásával összesen 25 pont szerezhető meg maximálisan. 18 pont a tartalomra és 5 pont pedig a kifejtésre. Nyelvtanra 0, 1, 2 pont, szöveg felépítésre pedig 0, 1, 2, 3 pontot lehet megszerezni.
Harmadik rész
A fizika érettségi feladatlap harmadik része 4 db hosszabb számolásból áll. Minden feladatot meg kell oldani tetszőleges sorrendben.
A 4 feladat különböző témaköröket érint és tartalmazhat alkérdéseket is. Az adott megoldást rajzokkal és szövegesen is érdemes indokolni még akkor is ha ez nincs külön feltüntetve. A legutolsó oldalra nem szabad írni, ez a javító tanárnak van fenntartva. Ügyeljünk arra ne maradjanak le a mennyiségekhez tartozó mértékegységek.
Rossz stratégia, hogy megakadsz pl. a 4. feladatnál és eltelik az összes idő. Ha egy feladat nagyon nem megy akkor érdemes tovább haladni. Ha a végén esetleg marad felesleges idő akkor lehet térni a nehezebb feladatokhoz.
Lehet használni zsebszámológépet. Javaslom, hogy használj egyszerűbb felépítésűt. Nem lehet olyan típusút használni ami tud szöveges adatot tárolni és megjeleníteni. Ekkor arra gondolnak, hogy nem használhatsz olyan eszközt ami okos telefonszerűen tud működni. Ez érthető hiszen egy ilyen eszközben több oldalas puskát lehetne elhelyezni ami nyilvánvalóan tilos.
Ha veszel számológépet akkor érdemes az egyszerűbb felépítésűt választani.
Felhasználható eszközök:
– radír
– körző
– vonalzó
– számológép
– Négyjegyű függvénytáblázat
– kék vagy fekete toll
Amit nem szabad használni:
– hibajavító
– szövegkiemelő
– nem továbbá a függvénytáblába beleírni.
Minden vizsgázó kap üres lapokat piszkozat (terv) készítéséhez. Vigyél magaddal csokit, szőlőcukrot.
A teremben lévő felügyelő tanár mondja meg, hogy kinek hova kell ülni. Ezután kell aláírni egy nyomtatványt amivel igazoljuk, hogy végighalgattuk a felügyelő tanár által elmondott szabályokat. Ezután osztják ki a feladatlapokat, a borítékkal együtt.
A vizsga során kétféle segédlapot lehet használni.
1. Tisztázati lap
A tisztázati lap beleszámít a feladatlap megoldásba. Ezt a javító bizottság figyelembe veszi, beleszámítja a vizsgába.
2. Piszkozati lap
A piszkozati lap olyan segéd anyag ami mellékszámításokat, vagy esszé terveket tartalmaz. Fontos, hogy ezek nem számítanak bele vizsgába.
A vizsgázónak kell egyértelműen megadni, hogy melyik lap micsoda.
Az írásbeli emelt szintű fizika érettségi eredményét a vizsgahelyszínen lehet megnézni. A javítási idő 2-3 hét.
Stephen Hawking 1942 -ben született Oxfordban értelmiségi családban, apja kutatóorvos,
Albert Einstein munkássága 1. Gyermekkor, korai időszak Albert Einstein 1879.
Hidrosztatikai nyomás 1. Bevezetése Gyakran hallható a hírekben, hogy a
A gravitációs és elektromos mező összehasonlítása Feladatok: 1. Hasonlítsa össze
1. Bevezetés A gravitációs mező által kifejtett erőhatás régóta ismert