-
Üres a kosár
Nincsenek termékek a kosárban.
Return to Shop
A dinamika alapjai
A dinamika alapjai
A dinamika a testek mozgását a rájuk ható erők segítségével jellemzi. A kinematikai mozgás leírás a pálya alakját jellemzi az elmozdulás, a sebesség, és a gyorsulás alapmennyiségekkel. A dinamika ezzel szemben inkább a ható erők és a tömeg alapján vizsgálja a testek haladó mozgását vagy ütközését. A dinamikai szempontból lényeges impulzust a tömeg és sebesség szorzataként, erőt pedig a tömeg és a gyorsulás szorzataként kapjuk meg. A dinamika alapjai a Newton féle mozgástörvényekre épül rá, melyet Sir Isaac Newton munkássága óta ismerünk (1687). A dinamika szerint a mozgás oka egy erőhatás lesz, következménye pedig a test gyorsulása. Egy testre általában több erő hat, ezeket szokás összevonni és megadni az eredő erőt. Az eredő erő végül meghatározza a test gyorsulását. Ha ismerjük a mozgás közben eltelt időt akkor kiszámolható a megtett út és elért sebesség a gyorsítási folyamat végén. Az eredő erőt a ható erők egyesítéseként vagy összevonásaként lehet megkapni. Az erő vektor mennyiség így a vektorokon értelmezett matematikai műveletek az erőkön is elvégezhetőek lesznek.
Newton 1. törvénye
Minden test megmarad a nyugalom vagy az egyenes vonalú egyenletes mozgás állapotában. Ez addig marad így amíg ezt az állapotot más test vagy kölcsönhatás meg nem változtatja.
A testek a sebességüket vagy nyugalmi állapotukat megtartják, az állapotváltoztató külső hatásoknak ellenszegülnek. Ezt a tulajdonságot hívjuk tehetetlenségnek, melynek mértéke az m tömeg.
Az 1. törvény következménye, hogy a mozgó vagy nyugvó testek nem képesek saját maguk megváltoztatni saját sebességüket vagy másképpen fogalmazva nem tudják önmagukat gyorsítani. Egy űrhajó esetén a gyorsítás akkor lehetséges ha más testeket kidobálunk az űreszközből a mozgással ellentétes irányban, ez valósul meg egy hajtómű működésekor is.
Az 1. törvény következménye, hogy nem lehetséges a lenti ábrán kialakuló mozgás.
Newton 2. törvénye
Az F erő és az a gyorsulás egyenesen arányosak így hányadosuk állandó. Ezt az állandót hívjuk tehetetlen tömegnek melynek jele m.
Minél nagyobb a testre ható erő, annál nagyobb a gyorsulás. Az erő és a gyorsulás iránya azonos. A fenti egyenlet átalakítható:
Az F erő a nagyságú gyorsulást okoz, az m tömeg ezt a hatást akadályozni igyekszik, azzal szemben tehetetlen.
Newton 3. törvénye
A harmadik törvény vagy az akció-reakció törvénye: Ezt a törvényt gyakran úgy fogalmazzák meg, hogy „Minden cselekvésre van egy egyenlő és ellentétes reakció.” Ez azt jelenti, hogy ha egy test erőt gyakorol egy másik testre, akkor az a másik test is ugyanakkora erőt gyakorol az első testre, csak ellentétes irányban.
Newton 4. törvénye
Ha egy testre egyidejűleg több erő hat, akkor ezek együttes hatása megegyezik a vektori eredőjük hatásával. Ugyanígy egy testre ható erő fölbontható tetszőlegesen sok erővé, amiknek vektori összege az eredeti erő.
Ezen törvények kombinációjával a dinamika lehetővé teszi számunkra, hogy megértsük és előrejelezzük a testek mozgását és rájuk ható erőket. A dinamikai törvények segítségével lehet például járműveket tervezni. Kiszámolhatóak lesznek a rakéták és műholdak pályái vagy az épületek terhelése.
Ha többet szeretnél megtudni a dinamikáról akkor a lenti termékeket javaslom tanulmányozni.
21. Dinamika
22. Dinamika feladatok
Kapcsolódó termékek, fizika esszék
Fizika
Hullám-részecske kettősség
1. Hullám-részecske kettősség bevezetés A természetben előforduló elemi részecskékre jellemző
2024.10.23.
Fizika
Stephen Hawking élete
Stephen Hawking 1942 -ben született Oxfordban értelmiségi családban, apja kutatóorvos,
2024.05.06.
Fizika
Albert Einstein munkássága
Albert Einstein munkássága 1. Gyermekkor, korai időszak Albert Einstein 1879.
2024.02.13.
Fizika
Hidrosztatikai nyomás
Hidrosztatikai nyomás 1. Bevezetése Gyakran hallható a hírekben, hogy a
2023.11.01.
Fizika
A gravitációs mező és elektromos mező összehasonlítása
A gravitációs és elektromos mező összehasonlítása Feladatok: 1. Hasonlítsa össze
2023.10.26.